top of page

Co je spánková hygiena a dodržujete ji?

Spánková hygiena. Už jste o tomto pojmu slyšeli? Pokusíme se Vám přiblížit, co to znamená a obnáší, jelikož díky dodržování základních pravidel je možné vyhnout se nespavosti a dalších poruch spánku, které mohou být způsobeny špatnou životosprávou. Spánek je velmi důležitý pro regeneraci nervového systému. Během spánku regenerujeme paměť, myšlení, koncentraci, vnímání i pozornost.

Pravidelná doba usínání:
Základem zdravého spánku je uléhat a vstávat každý den ve stejnou dobu. Je to poměrně složité pravidlo, protože málokterý člověk je ochotný po týdnu, kdy musel vstávat do práce, přivstat si i o víkendu. Vše je ale o cviku a o zvyku.

Těžké jídlo před spaním:
Pokud jste milovníci vydatné večeře, měli byste mít na mysli, že poslední pokrm je nutné sníst 3-4 hodiny před spaním. Od pozdního
odpoledne se také vyhněte nápojům jako je černý čaj nebo kalorické energetické nápoje. Jistě víte, že také káva je stimulant, který
nám pomáhá být vzhůru a proto je dobré se jí na večer vyhnout. Podpůrné látky obsahují také některé léky.

Větrejte:
Před spaním je dobré místnost pořádně vyvětrat. V chladnějším pokoji se usíná lépe než v přetopeném. Každá místnost v domě nebo bytě by měla mít svou optimální teplotu. V ložnici by se tato teplota měla pohybovat mezi 17 a 20 stupni. V dětském pokoji by tato teplota měla být ale 22 stupňů.

Nehřešte před spaním:
Před spánkem také není vhodné kouřit a požívat alkoholické nápoje, které sice uvolní organismus, ale zajistí únavu na druhý den.

Optimální délka spánku:
Délka spánku u dospělého člověka by měla být nejméně 7-8 hodin, u školních dětí 9-11 hodin.

Vycházka před spánkem:
Pokud si dopřejete večer krátkou vycházku na čerstvém vzduchu, uděláte velmi dobře. Naopak byste však neměli 3-4 hodiny před
spánkem cvičit nebo vyvíjet větší námahu.

Klidný večer:
Před spánkem se pokuste vyhnout stresu. Negativní myšlenky nahraďte těmi pozitivními, například četbou nebo poslechem klidné hudby.

Hluk a světlo:
V místnosti, kde spíte, minimalizujte hluk a světlo. V posteli byste také neměli pracovat, jíst ani sledovat televizi. Když je v ložnici více světla, bráníme vylučování hormonu melatoninu. Díky tomu nemůžeme usnout a na posteli se převalujeme. 

Magnistrech 2.jpeg
bottom of page